wrz
23

Wzorce, style i architektury referencyjne – miszmasz terminologiczny

Źródło: Andrzej Sobczak
patterns

Analizując materiały poświęcone architekturze oprogramowania/architekturze korporacyjnej często spotyka się z określeniami: wzorzec architektoniczny, styl architektoniczny, architektura referencyjna. Niestety często pojęcia te są mylone lub stosowane w niewłaściwym kontekście. Niniejszy tekst ma pomóc uporządkować tą problematykę. Wzorzec architektoniczny, według : L. Bassa, P. Clementsa i R. Kazmana stanowi podstawowy element projektowania architektury systemu, który wykorzystywany jest do tworzenia stylów architektury i modeli referencyjnych. Wzorzec architektoniczny definiuje się jako rozwiązanie architektoniczne mające wpływ na cechy jakościowe budowanego systemu w zakresie jego dostępności, modyfikowalności, efektywności, bezpieczeństwa, testowalności, używalności.

cze
22

Zaginione elementy specyfikacji TOGAF

Źródło: Andrzej Sobczak
missing

Nawiązując do znanego powiedzenie można stwierdzić, że “TOGAF jaki jest każdy widzi” (w szczególności, kiedy patrzy się na podręcznik liczący blisko 700 stron). Oznacza to, że ma on zarówno lepsze jaki i słabsze części. Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze – zgodnie z założeniami twórcy TOGAF’a, czyli  The Open Group ma być on aplikowalny w dowolnej wielkości organizacji, dowolnej branży. Oznacza to, że musi być on na dosyć ogólnym poziomie szczegółowości. Jak pisałem w jednym z wcześniejszych wpisów na tym serwisie – TOGAF bardzie mówi co ma być zrobione, a nie jak. Dla części osób jest to poważna wada, bo spodziewają […..]

lut
15

BIAN i The Open Group podejmują współpracę

Źródło: Andrzej Sobczak
The_Open_Group_BIAN

13-go lutego 2012 r. w Londynie ogłoszono, że BIAN (The Banking Industry Architecture Network) oraz The Open Group ( konsorcjum będące twórcą m. in. ram architektonicznych TOGAF, obecnie odpowiedzialne również za rozwój języka ArchiMate) podjęły współpracę, której celem będzie integracja ram architektonicznych wypracowywanych do tej pory niezależnie przez te organizacje. BIAN dostarcza bowiem podejście architektoniczne dedykowane sektorowi bankowemu, zaś The Open Group generyczne ramy architektoniczne.