Najlepsze narzędzia do EA według Forrestera

Kategoria II

Na początku kwietnia b.r. miała miejsce publikacja najnowszego raportu firmy badawczej Forrester (bezpośredniego i chyba obecnie jedynego poważnego konkurenta Gartnera) dotyczącego narzędzi informatycznych wspomagających zarządzanie architektura korporacyjną w organizacjach.

W swoim raporcie Forrester rozwiązania te określa mianem „pakietów do zarządzania architekturą korporacyjną” (EA management suite) i pod tym kątem formułuje kryteria oceny. W szczególności oznacza to, że narzędzia te powinny służyć nie tylko do tworzenia modeli architektonicznych, ale integrować w sobie funkcjonalności dotyczące planowania, zarzadzania portfelem, nadzoru architektonicznego oraz wizualizacji.

Forrester w raporcie odniósł się do 10 dostawców narzędzi – wybranych z pośród około 20 istniejących na rynku. W kolejności alfabetycznej są to: alfabet, Avolution, BOC Group, Casewise, EAS, IBM, Mega International, OpenText, Software AG, oraz Troux Technologies (tabela 1 przedstawia dokładne zestawienie wersji narzędzi, które zostały poddane analizie szczegółowej).

 Tabela 1. Zestawienie narzędzi podlegających ewaluacji w ramach Forrester Wave 2013.

forrester-lista_narzedzi

Źródło: The Forrester Wave™: EA Management Suites, Q2 2013.

Rysunek 1 przedstawia sumaryczne wyniki ewaluacji narzędzi w ramach Forrester Wave 2013. Warto zwrócić tutaj uwagę na jedną rzecz – jak różne są uzyskane wyniki produktu IBM (System Architect) w stosunku do raportu Gartnera z zeszłego roku.

forrester_narzedzia

 Rysunek 1. Wyniki ewaluacji narzędzi w ramach Forrester Wave 2013.

Źródło: The Forrester Wave™: EA Management Suites, Q2 2013.

Forrester dokonał także przeglądu narzędzi w kontekście ich wykorzystania w ramach wdrażania podejścia architektonicznego bazującego na jednym z czterech scenariuszy.

W scenariuszu pierwszym, w którym praktyka architektoniczna koncertuje się na standaryzacji technologicznej, selekcji dostawców rozwiązań IT i nadzorze liderami są (w kolejności od najlepszego): alfabet, Troux Technologies, Mega International, Avolution oraz Software AG.

W scenariuszu drugim, w którym praktyka architektoniczna koncertuje się na doskonałości operacji biznesowych liderami są (w kolejności od najlepszego): Mega International, Software AG, IBM, Avolution, Troux Technologies (w tym obszarze zupełnie nie istnieje alfabet).

W scenariuszu trzecim, w którym praktyka architektoniczna koncertuje się na planowaniu technologii, innowacjach oraz tworzeniu roadmap liderami są (w kolejności od najlepszego): Troux Technologies, alfabet, Mega International, Avolution, Software AG.

Wreszcie w scenariuszu czwartym, w którym praktyka architektoniczna koncertuje się na koordynacji i planowaniu współpracy IT/biznesu liderami są (w kolejności od najlepszego): , alfabet, Troux Technologies, Mega International, Avolution, Software AG.

W ostatniej części raportu Forrester wskazuje także na innych dostawców, których produkty mogą być rozważane przy wyborze narzędzi do zarządzania architekturą korporacyjną. Są to:

  • Atoll Technologies z produktem SAMU,
  • BiZZdesign z produktem Architect,
  • Future Tech Systems z produktem Envision VIP,
  • IteraPlan z produktem IteraPlan,
  • MooD International z produktem Mood Platform,
  • QualiWare z produktem QualiWare Enterprise Architect.

Warto zwrócić uwagę, że wśród tych narzędzi ani razu nie pada nazwa „Enterprise Architect” firmy Sparx. A przecież jest to standard de-facto jeżeli chodzi o tworzenie modeli architektonicznych w Polsce. Dla mnie jest to potwierdzenie smutnego faktu, że jeszcze przed nami daleka droga, jeżeli chodzi o wdrażanie podejścia architektonicznego w naszym kraju.

Forrester wskazuje w opracowaniu także na dwa trendy, które można zauważyć jeżeli chodzi o rozwój narzędzi. Pierwszy z nich, to wsparcie dla mniej dojrzałych i mniej złożonych praktyk architektonicznych (wynika to z faktu, że również mniejsze organizacje zaczęły interesować się tą koncepcją). W praktyce twórcy narzędzi zaczynają dostarczać niejako „praktykę architektoniczną z pudełka”, bardzo często w modelu SaaS. Drugim trendem wskazywanym przez Forrestera jest integracja treści architektonicznych z innymi źródłami informacji w organizacji (takimi jak narzędzia do zarządzania portfelem projektów i programów, narzędzia do zarządzania bazą konfiguracji – CMDB). Dodatkowo obecne technologie (w szczególności HTML 5) pozwalają zaoferować wizualizację treści architektonicznych za pomocą lekkich aplikacji webowych oraz na urządzeniach mobilnych. To wszystko powoduje, że modele architektoniczne, jako bardziej dostępne, rzeczywiście zaczynają być wykorzystywane podczas podejmowania decyzji w obszarze IT/planowania rozwoju biznesu.

Forrester zwraca uwagę, że podczas wyboru narzędzia kluczowe są dwa czynniki: możliwość jak najszerszego dopasowania (kastomizacji) rozwiązania do potrzeb organizacji (bo przecież każda praktyka architektoniczna trochę inaczej wygląda i ma inne cele) oraz fakt wbudowania w narzędzie przez dostawę zbioru najlepszych praktyk w zakresie zarządzania architekturą korporacyjną. Pozwolę sobie zauważyć, że muszą być równolegle spełnione obydwa warunki – bo gdy będzie zrealizowany tylko drugi – może się okazać, że organizacja będzie musiała się dostosować z podejściem architektonicznym do interpretacji dobrych praktyk architektonicznych w wydaniu danego producenta.