gru
31

Podsumowanie roku 2011

Źródło: Andrzej Sobczak
Opublikowany w //
Print Friendly

Końcówka roku sprzyja podsumowaniu zdarzeń, które miały miejsce w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. W przypadku architektury korporacyjnej można wyróżnić co najmniej pięć wydarzeń, które można uznać za szczególnie istotne.

Oczywiście jest to wybór czysto subiektywny, i dla części osób inne wydarzenia mogą mieć bardziej istotne znaczenie. Pewne jest jedno: mijający właśnie rok 2011 należał do okresu, w którym architektura korporacyjna była nośnym (jeżeli nawet nie modnym) tematem w Polsce. Zobaczymy, jak sytuacja rozwinie się w roku 2012, zapowiadanym jako “rok kryzysowy” (a wówczas następuje cięcie kosztów – bardzo często bezrefleksyjnie, co może przełożyć się na problemy z dalszą popularyzacją tego podejścia).

Poniżej przedstawiam, moim zdaniem, 5 najważniejszych wydarzeń, ułożonych w kolejności chronologicznej (od najstarszego):

  1. W sierpniu 2011, po ponad ośmiu miesiącach intensywnych prac wydano oficjalną (tj. zatwierdzoną przez The Open Group) wersję słownika angielsko-polskiego, dotyczącego ram architektonicznych TOGAF.
  2. Również w sierpniu 2011 John Zachman (nazywany przez niektórych “ojcem architektury korporacyjnej”) opublikował nową wersję Siatki Zachmana (ang. Zachman Framework). Jest to już trzecia jej edycja.
  3. W roboczej wersji Planu Informatyzacji Państwa na lata 2011-2015 pojawiły się zapisy nt. architektury korporacyjnej i architekta korporacyjnego państwa (!).
  4. W grudniu 2011 pojawił się TOGAF 9.1. Jest to wersja stanowiąca korektę techniczną TOGAF 9.0, który został opublikowany w 2009 r.
  5. Obawa przed kryzysem gospodarczym, spowodowała, że wiele instytucji i firm zaczęło postrzegać architekturę korporacyjną w Polsce jako narzędzie uporządkowania i optymalizacji organizacji (niestety ciągle jeszcze głównie w ramach IT, a nie całego biznesu – chociaż jest bardzo pozytywny wyjątek, pochodzący co więcej z sektora publicznego (!); jeden z resortów planuje gigantyczną transformację organizacji wykorzystując koncepcję architektury korporacyjnej).
Tak, jak napisałem na wstępie – jest to mój ogląd sytuacji. Jeżeli uważają Państwo, że warto zwrócić uwagę na inne zagadnienia związane z architekturą korporacyjną (czy to w Polsce, czy na świecie) – proszę o komentarze. Postaram się do nich odnieść.
Na koniec pozwolę sobie wyrazić jedno życzenie – aby w 2012 r. w architekturze korporacyjnej było jak najmniej IT, a jak najwięcej biznesu. To pozwoli osiągnąć temu podejściu należytą mu rangę.

Andrzej Sobczak

Profesor, kierownik Zakładu Zarządzania Informatyką w Instytucie Informatyki i Gospodarki Cyfrowej SGH. Ma ponad 8 letnie doświadczenie we wdrażaniu koncepcji architektury IT i architektury korporacyjnej. Posiada certyfikaty TOGAF 8/9, ArchiMate 2.0, ITIL, MSP.

Polecane wpisy

TAGI DLA WPISU

Dodaj komentarz

W celu wzięcia udziału w dyskusji jako zalogowany użytkownik możesz zalogować się poprzez jeden z poniższych serwisów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Captcha Captcha Reload

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>