Certyfikaty architektoniczne a średnie zarobki - wyniki badań

Kategoria II

W połowie maja 2015 roku opublikowane zostały wyniki badania przeprowadzonego na terenie USA, którego celem było określenie – dysponowanie  jakimi certyfikatami przekłada się w w największym stopniu na zarobki ich posiadaczy. Z listy ponad 700 certyfikatów zidentyfikowano 75 najbardziej wartościowych. Na pierwszym miejscu znalazł się certyfikat “ISACA Certified Information Systems Manager (CISM)”, który jest oferowany przez ISACA. Jego posiadacze zarabiają średnio 115,080 USD rocznie. Natomiast na 75 miejscu znalazł się certyfikat ISTQB Certified Tester – Foundation (z zarobkami 47,830 USD). A jak pozycjonują się na tej liście certyfikaty z obszaru architektury korporacyjnej?

Okazało się, że zidentyfikowano dwa certyfikaty dotyczące bezpośrednio problematyki architektury korporacyjnej. Co więcej oba znalazły się w pierwszej 10-ce :). Na miejscu 10-tym jest certyfikat Open Group TOGAF 9. Jego właściciel może liczyć na średnie zarobki w wysokości 96,910 USD. Jeszcze wyżej, bo na miejscu 8-mym jest certyfikat Open Group Certified Architect (Open CA). Jego posiadanie przekłada się na średnie zarobki w wysokości 97,980 USD rocznie. Za proces certyfikacji w obydwu przypadkach odpowiada The Open Group.

Oczywiście mam świadomość, że posiadanie certyfikatów nie czyni z ich właściciela architektów. Po drugie są to wyniki badań z rynku USA, który rządzi się innymi prawami niż rynek Polski. Mimo to wydaje się, że warto przyjrzeć się tym certyfikatom, szczególnie jeżeli myśli się o zmianie miejsca pracy.