Interesująca lektura dla architektów korporacyjnych

Kategoria II

Zainspirowany działaniem jednego z blogerów, zupełnie nie związanego z obszarem architektury korporacyjnej lecz ze światem reklamy i mediów (tak, tak – też takie blogi czytam, bo tam szukam inspiracji jak komunikować koncepcje architektoniczne w organizacji), postanowiłem, że co jakiś czas będę dzielił się na tym serwisie znalezionymi w sieci linkami do wartościowych artykułów poświęconych szeroko rozumianej problematyce EA, analizie biznesowej, transformacji organizacji, zarządzania strategicznego – czyli wszystkiego tego, co powinno interesować architektów korporacyjnych.

Nie obiecuję, że będę te wpisy publikował systematycznie – np. raz na  tydzień.  Przygotuję taki materiał, jak zbiorę dostateczną ilość interesujących linków. Z założenia będą to odnośniki do artykułów anglojęzycznych, bo polska blogosfera w tym obszarze jest bardzo uboga. Do każdego artykułu postaram się napisać jedno-dwa zdania opisu, tak aby ułatwić decyzję, czy warto sięgnąć po cały tekst.

Jednocześnie mam prośbę do Państwa – jeżeli znajdziecie Państwo interesujący tekst w sieci poświęcony problematyce, która może być interesująca dla czytelników ArchitekturaKorporacyjna.pl – proszę o bezpośredni kontakt, lub o podzielenie się linkiem pod wpisem z serii “Warte poczytania”.

Dzisiaj pierwsza lista pięciu interesujących – moim zdaniem – wpisów ze świata architektury korporacyjnej:

  1.  Ten Predictions for Business Architecture in 2020
    Wpis poświęcony przewidywaniom jak będzie wyglądać koncepcja architektury biznesowej (nie korporacyjnej!) w roku 2020. Ciekawe, czy zgodzicie się Państwo z tymi przewidywaniami?
  2.  Are you “The Department of No”? The struggle between Enablement Vs. Control!
    Wpis nt. postrzegania zespołu architektonicznego przez pozostałą część organizacji. Czy zawsze musimy być najmniej lubianym działem w firmie (zaraz po audycie i bezpieczeństwie ;)?
  3. The CIO in Crisis: What You Told Us
    Wpis opublikowany na bardzo szanowanej platformie Harvard Business Review. Autor stawia tezę, że obecne czasy wymagają gruntownego przemyślenia (a w praktyce wymyślenia od nowa) roli CIO oraz informatyki korporacyjnej.
  4. What is culture and how does it affect the practice of Enterprise Architecture?
    Wpis poświęcony miękkim (kulturowym) aspektom wdrażania architektury korporacyjnej. Co najciekawsze, autor odnosi się w przygotowanym materiale do sektora publicznego, który nie słynie z “corporate governance”.
  5. A practical set of EA deliverables
    Wpis zawiera listę produktów/artefaktów architektonicznych, które warto stworzyć wdrażając mechanizmy zarządzania architekturą korporacyjną. Ciekawostką jest, że każda z pozycji na liście zawiera uzasadnienie – tj. dlaczego jest ona istotna.