Narzędzia informatyczne wspomagające pracę architekta korporacyjnego

Kategoria II

Rozpoczynając prace nad wdrożeniem praktyki architektonicznej w organizacji, zespół zajmujący się tym zadaniem bardzo szybko staje przed pytaniem, w jaki sposób tworzyć i przechowywać informacje nt. architektury korporacyjnej.

Od razu okazuje się, że pojawiają się one w co najmniej trzech postaciach: list (np. listy aplikacji, listy procesów biznesowych, listy usług biznesowych), macierzy (np. pokazujących zależności pomiędzy aplikacjami a automatyzowanymi przez nie procesami biznesowymi, pomiędzy procesami biznesowymi i lokalizacjami) oraz diagramów (np. przedstawiających przebieg procesów w połączeniu z aplikacjami je wspierającymi i elementami infrastrukturalnymi realizującymi te aplikacje).

Na początku część osób próbuje ogarnąć to za pomocą narzędzi typu MS Office - listy i katalogi tworzy w MS Excelu, a diagramy w MS PowerPoint (bardziej zaawansowani korzystają z MS Visio). Bardzo szybko okazuje się jednak, że trudno jest utrzymać spójność tak gromadzonych informacji - zwłaszcza jeżeli prace architektoniczne wykonuje lub ma wykonywać większy zespół architektów, a projekt jest przewidziany co najmniej  na kilka miesięcy (lub mówimy wręcz o wbudowaniu na stałe funkcji architektury korporacyjnej do organizacji).

Zaczyna się wówczas rozglądanie na rynku narzędzi informatycznych, które mają wspomóc  gromadzenie informacji architektonicznych. Faktem jest, że obecnie można wybierać w bardzo szerokim spektrum systemów wspomagających pracę architektów. Występują rozwiązania open-source (typu: Archi, iteraplan czy też Essentials Project), rozwiązania low-costowe (typu: Enterprise Architect) - tj. cena licencji nie przekracza 1000-1500 zł za stanowisko, po systemy ze średniej półki cenowej (np. AdoIT) - tj. cena wynosi około 6000-7000 zł  za stanowisko, aż po bardzo drogie rozwiązania (np. Aris IT Architect, Troux, Alfabet czy też System Architect) - gdzie ceny zaczynają się od 10000 zł za stanowisko.

Przy czym poszczególne narzędzia nie różnią się jedynie ceną. Każde z nich ma pewne wyróżniające je funkcjonalności. Część produktów doskonale sprawdza się jako proste narzędzie do tworzenia modeli (np. Enterprise Architect), część jest doskonała do prowadzenia symulacji i analiz (np. Abacus).