Akademia Standardów IT - startujemy :)

Kategoria II

Z prawdziwą przyjemnością, choć nie bez pewnych perturbacji ;), chciałbym ogłosić start Akademii Standardów IT (jeszcze w wersji beta). Celem tego przedsięwzięcia jest popularyzacja w Polsce dobrych praktyk z obszaru zarządzania IT. Prowadząc przez ostatni rok na SGH cykl konwersatoriów IMPAKT (Interdyscyplinarne i Metodyczne Problemy Architektury Korporacyjnej) miałem przyjemność rozmawiać z wieloma praktykami nt. wykorzystania popularnych w Polsce standardów metodycznych i notacyjnych – takich jak: TOGAF, Scrum, Prince2, PMBook, ITIL, ArchiMate, UML, BPMN itd… We wszystkich tych rozmowach pojawiał się wątek przełożenia zawartych w nich zapisów na codzienne funkcjonowanie firm. Okazuje się bowiem, że wiedza przekazywana na szkoleniach poświęconych poszczególnym standardom jest cenna, uporządkowana, pozwala uzyskać certyfikat, ale… rzeczywistość bywa często bardziej złożona (w szczególności jeżeli chcemy sięgnąć po kilka na raz podejść metodycznych) ;).

Na kanwie tych rozmów narodził się pomysł uruchomienia Akademii Standardów IT. Jej celem byłoby przybliżenie – w maksymalnie praktyczny sposób – dobrych wzorców zawartych w uznanych i znanych standardach z obszaru IT. Odbiorcami Akademii są osoby, które posiadają już podstawową wiedzę w danym obszarze i chcą ją uzupełnić/pogłębić o wybrany aspekt metodyczny.

Pierwotnie planowałem uruchomienie Akademii w kwietniu, potem w maju. Udało się dopiero teraz ;). Z drugiej strony zawsze mogę napisać – co to za projekt, który nie ma porządnego opóźnienia ;). Nie ukrywam, że prace nad Akademią przełożyły się również na mniejszą ilość wpisów na serwisie ArchitekturaKorporacyjna.pl.

Na początek (testowo) udostępniam w ramach Akademii trzy materiały. Poniżej przedstawiam ich zakres tematyczny:

1. Wprowadzenie do architektury biznesowej.
W tym materiale przedstawiam następujące kwestie:

  • Definicja i zakres architektury biznesowej
  • Jaki jest cel opracowania architektury biznesowej?
  • Jakie są bariery zastosowania koncepcji architektury biznesowej?
  • O czym warto pomyśleć wdrażając (elementy) zarządzania architekturą biznesową?
    • Kim jest architekt biznesowy?
    • Gdzie w organizacji powinien być umocowany zespół ds. architektury biznesowej?
    • Jakie są relacje między architekturą biznesową a modelem działania organizacji?
    • Gdzie i w jaki sposób wkomponować architekturę biznesową w zarządzanie organizacją?
    • Jakie są antywzorce wykorzystania koncepcji architektury biznesowej?

2. Wprowadzenie do modelowania potencjału biznesowego organizacji.
W tym materiale przedstawiam następujące kwestie:

  • Czym jest potencjał biznesowy?
  • Wyznaczniki modelowania organizacji z wykorzystaniem potencjału biznesowego
  • Czym jest mapa potencjału biznesowego?
  • Korzyści z zastosowania map potencjału biznesowego?
  • Wykorzystanie map potencjału biznesowego jako narzędzia do zapewnienia spójności i synchronizacji projektów

3.  Architektura korporacyjna w procesie wytwarzania oprogramowania.
W tym materiale przedstawiam następujące kwestie:

  • Proces wytwórczy oprogramowania  w „czasach agile”
  • Punkty styku świata architektonicznego  z procesami wytwórczymi oprogramowania
  • Zamiast podsumowania „IT dwóch prędkości”

Prosiłbym Państwa, aby tą wersję Akademii potraktować jako “wczesną betę” (tutaj złośliwie mogę napisać, że czerpię dobre wzorce z Google ;)). Najbliższe dwa-trzy tygodnie będę zbierał uwagi techniczne – a dopiero po ustabilizowaniu spraw technicznych zacznę wzbogacać bibliotekę Akademii o nowe materiały.

Aby zostać członkiem Akademii – wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Po podaniu przez Państwa danych – w przeciągu 48 godzin dokonam ich weryfikacji. Jeżeli nie pojawią się żadne wątpliwości prześlę do Państwa login i hasło umożliwiający dostęp do platformy e-learningowej. W przypadku, gdyby trzeba było pozyskać od Państwa dodatkową informację – pozwolę sobie na kontakt mailowy.

Od strony organizacyjnej do udziału w Akademii zapraszam pracowników firm będących odbiorcami technologii IT (np. telekomunikacja/utilities/banki/ubezpieczenia/media/itp.). Na chwilę obecną nie przewiduję udziału w Akademii pracowników firm IT/firm doradczych.

Uwaga 1: W przypadku doktorantów/pracowników uczelni/pracowników urzędów istnieje możliwość dostępu do zasobów Akademii – ale wymaga to podpisania formalnej umowy o współpracy (zainteresowanych – zapraszam do kontaktu w celu ustalenia szczegółów).
Uwaga 2: Osoby, które zgłosiłby już wcześniej swój akces do Akademii – w przeciągu najbliższych kilku dni – po weryfikacji danych – otrzymają drogą mailową login i hasło.

akademia_standardow_it