ArchiMate 2.0 na jednej stronie formatu A0

Kategoria II

Pod koniec stycznia 2012 r. miała miejsce premiera ArchiMate 2.0. Aby ułatwić jego promocję w Polsce przygotowałem "podręczną" ściągawkę w języku polskim na jego temat. Słowo "podręczną" jest celowo ujęte w cudzysłów, gdyż ma ona postać plakatu formatu A0 (niestety nie udało się go zmniejszyć, aby zachować czytelność).

Pomyślałem bowiem, że wygodnie byłoby móc umieścić go nad biurkiem i korzystać z niego kiedy tworzy się modele architektoniczne. Na tej, co by nie było, obszernej płachcie przestawiłem definicje wszystkich kluczowych pojęć związanych z ArchiMate (zarówno dla jego jądra oraz rozszerzeń wprowadzonych do ArchiMate 2.0), opisy relacji występujących w ArchiMate, pokazanie zależności między poszczególnymi domenami architektonicznymi, a także mapowanie poszczególnych elementów na cykl TOGAF ADM.

Podczas tłumaczenia pojęć i definicji przyjąłem zasadę, aby jak najmniej zmieniać je w stosunku do pierwowzoru, ale też nie starałem się tłumaczyć ich "wyraz po wyrazie", a raczej zachować ducha tych pojęć. Dodatkowym elementem przygotowanego materiału jest zbiór dobrych praktyk dotyczących modelowania architektury korporacyjnej. Stworzyłem go na podstawie własnych doświadczeń, a także wskazówek zawartych w samym ArchiMate oraz ramach architektonicznych TOGAF. W pierwotnej postaci miał on charakter zdecydowanie bardziej rozbudowany, ale ze względu na ograniczenia miejsca - pozostawiłem tylko najważniejsze wskazówki.

Będę wdzięczny za Państwa uwagi/opinie - zarówno co do samego tłumaczenia jak i zasad dotyczących modelowania. Prosiłbym o ich przesyłanie albo w formie mailowej, albo jako komentarza bezpośrednio pod treścią tego wpisu.

     

Zapraszam do pobrania plakatu.