Konsolidacja na rynku dostawców narzędzi EA

Kategoria II

Dosłownie dwa tygodnie temu we wpisie poświęconym repozytorium architektonicznym w publicznej chmurze pisałem o procesie konsolidacji dostawców narzędzi EA i wskazywałem, że już jakiś czas temu się on zaczął i że będzie trwał nadal. Mogę teraz powiedzieć – “i miałem rację”. Dosłownie kilka dni temu pojawiła się informacja, że Software AG  kupił niemieckiego dostawcę narzędzi do zarządzania architekturą korporacyjną – firmę alfabet AG. 

Warto przypomnieć, że Software AG nabył kilka lat temu firmę IDS Scheer, producenta bardzo popularnych w Polsce rozwiązań z rodziny ARIS (u nas stosowanego przede wszystkim do modelowania procesów biznesowych; należy jednak pamiętać, że są również rozwiązania dla architektów IT, czy do tworzenia modeli w języku ArchiMate).

Zgodnie z zapowiedziami prasowymi rozwiązania firmy alfabet zostaną włączone do narzędzi rodziny ARIS. Bliższe informacje dotyczące planów rozwojowych mają zostać ujawnione po zamknięciu transakcji, co ma nastąpić do końca czerwca

Spółka alfabet AG powstała w roku 1997 ui zatrudniała w momencie przejęcia około 90 pracowników na całym świecie (w Niemczech, USA i Singapurze). Do grona jej klientów należały takie firmy jak Daimler, Volkswagen, BMW, UBS oraz Credit Suisse.

W Polsce chyba (?) nie stosowano produktów tego producenta, ale warto wskazać, że była ona bardzo wysoko pozycjonowana w raportach Gartnera oraz Forrestera