"Top ten" filmów o architekturze korporacyjnej na YouTube
W chwili obecnej po wpisaniu w wyszukiwarkę YouTube hasła "Enterprise Architecture" pojawia się około 65.000 filmów. Różnią się one jakością, długością, stopniem szczegółowości. Pozwoliłem sobie przygotować listę z mojej perspektywy 10 najbardziej interesujących pozycji filmowych. Nie kierowałem się przy tym datą ich publikacji (część materiałów pochodzi nawet z przed dwóch lat, część jest zdecydowanie nowsza), ani nie patrzyłem na liczbę wyświetleń (chociaż muszę przyznać, że był to pierwszy filtr - tj. filmy, które miały bardzo mało wyświetleń i które zostały opublikowane co najmniej kilka miesięcy temu - nie brałem pod uwagę).
Dla mnie ten kanał pozyskiwania informacji jest o tyle niesamowity - że można zobaczyć "w akcji", osoby które w skali świata jednoznacznie kojarzą się z problematyką EA - np. prof. Jane Ross ze słynnego Massachusetts Institute of Technology. Oczywiście, jeżeli zauważyliście Państwo inne ciekawe pozycje na YouTube, które mogłyby zainteresować architektów korporacyjnych - proszę o kontakt. Z przyjemnością uzupełnię przygotowaną przez siebie listę. PS. 11 film który umieściłem na liście - to moja mała autopromocja - dlatego znalazł się poza "Top ten" ;). A teraz zapraszam na seans filmowy :).
Komentarze do wpisu
Standaryzacja danych. Tu napotykam opór, gdyż rodzi to moim zdaniem "pseudopotrzebę". jeżeli w jednej firmie mamy system zarządzający sprzedażą produktów oraz system zarządzający ich wytwarzaniem, to jak i po co standaryzować w tych systemach dane o produkcie skoro w obu tych obszarach dziedzinowych zupełnie co innego jest istotne, wspólne cecha to np. indeks produktu. Jeszcze gorsze jest moim zdaniem współdzielenie tych danych. Celem jest skojarzenie obiektów biznesowych i nie współdzielenie. Podam przykład. pewna firma ma maszty antenowe. Rejestr środków trwałych zawiera ich szczegółową specyfikację, rejestr w księgowości faktury ich zakupu. Firma ta zrezygnowała z wspólnego dla księgowości i spisu majątku opisu danych, bo było monstrualny, trudny i nie użyteczny. Obecnie sprawdzają się niewspółdzielone dwa rejestry: faktur zakupu i środków trwałych. Wystarczyło wybrać jedną cechę łączącą obiekty w obu tych rejestrach, każdy z nich ma dedykowaną optymalną dla swojej dziedziny strukturę. Prezentacja pierwsza mi się bardzo podobała po pokazała własnie model komponentowy o zamkniętych "specjalizacjach". na pewno potrzebny jest współdzielony słownik biznesowy ale wspólny model danych raczej nie...(a to nie to samo).
Dodaj komentarz