Po I Spotkaniu Architektów Instytucji Finansowych

Kategoria II

W dniu 15 października odbyło się I Spotkanie Architektów Instytucji Finansowych. Uczestniczyło w nim ponad 50 osób, które reprezentowały największe banki funkcjonujące w Polsce, wiodące instytucje ubezpieczeniowe oraz inne podmioty działające w obszarze finansowym. Podczas pięciu godzin spotkania odbyło się łącznie 6 prezentacji, nakierowanych na praktyczne aspekty zarządzania architekturą korporacyjną. Chciałbym przedstawić w skrócie poruszane podczas tego wydarzenia tematy.

Jako pierwszy wystąpił Pan Leszek Bizoń, Dyrektor Departamentu Strategii i Koordynacji IT BNP Paribas Bank Polska. Jego prezentacja dotyczyła wdrażania ładu architektonicznego w banku – oczywiście odbyło się to na przykładzie instytucji w której Pan Dyrektor pracuje. Zaprezentowane zostały powołane struktury organizacyjne, omówione zostało autorskie podejście do zarządzania architekturą, stosowane w grupie BNP Paribas Bank.

Drugie wystąpienie poprowadził Pan Maciej Osiński, główny architekt w międzynarodowych programach realizowanych w grupie  ING. Maciej podzielił się ponad 6 letnimi doświadczeniami związanymi z implementacją koncepcji architektonicznych w instytucjach finansowych. Nie ukrywam, że z drżeniem serca zapowiadałem to wystąpienie – bo jako praktyk Maciej mógł wypunktować słabe punkty architektury korporacyjnej. Ale chyba nie było tak źle – bo są co prawda cienie, ale także i blaski związane z tą koncepcją.

Po przerwie kawowej Pan Paweł Kot, Dyrektor ds. Architektury IT w PZU S.A. pokazał jak połączyć “ogień z wodą” – czyli jak uzyskać efekt synergii pomiędzy koncepcjami architektonicznymi a Agile. W PZU udało się uzyskać taką synergię dla jednego z projektów, w chwili obecnej, jest to skalowane na cały obszar IT.

Pan Piotr Piskorski, Head of IT Strategy and Enterprise Architecture w Nordea Bank omówił założenia programu architektonicznego realizowanego w Jego banku. Niezmiernie ciekawe były wątki związane z zarządzaniem złożonością i próbami jej opanowania, a także kwestie wybory narzędzia informatycznego wspierającego zarządzanie architekturą korporacyjną.

Kolejną prezentację miałem przyjemność poprowadzić osobiście. Odniosłem się w niej do wykorzystania podejścia architektonicznego, przygotowanego na bazie TOGAF i ArchiMate do zwiększenia efektywności realizacji portfela programów i skrócenia time to market dla systemów informatycznych wspierających nowe produkty biznesowe (jest to szczególnie istotne w obecnych warunkach gospodarczych).

Ostatnią prezentację poprowadził Pan Dariusz Kiedrowski, senior IT Architect w Nordea Bank, Omówił on zagadnienia związane z dostosowaniem ram architektury korporacyjnej do potrzeb instytucji finansowych.

Nie ukrywam, że organizując to spotkanie bałem się 6 prezentacji  zaplanowanych na 5 godzin spowoduje, że pojawią się tzw. “luźne przestrzenie czasowe”. Nic takiego jednak się nie stało – a wręcz nastąpiła sytuacja odwrotna.  Regulaminowy czas spotkania okazał się niewystarczający do przedyskutowania wszystkich aspektów związanych z koncepcjami architektonicznymi… Każde wystąpienie generowało bowiem mnóstwo pytań ze strony publiczności – na które prelegenci starali się maksymalnie obszernie i dogłębnie odpowiadać.

Dlatego już teraz planując kolejne spotkanie w tym cyklu (będzie ono miało miejsce w I kwartale 2014 r.) – na pewno przewidzę więcej czasu na dyskusję :).

Oczywiście jestem otwarty na Państwa sugestie odnośnie do tematów poruszanych na kolejnym spotkaniu. A może ktoś z Państwa będzie zainteresowany wystąpieniem w roli prelegenta – serdecznie zapraszam :).