Po I Spotkaniu Architektów Instytucji Finansowych
W dniu 15 października odbyło się I Spotkanie Architektów Instytucji Finansowych. Uczestniczyło w nim ponad 50 osób, które reprezentowały największe banki funkcjonujące w Polsce, wiodące instytucje ubezpieczeniowe oraz inne podmioty działające w obszarze finansowym. Podczas pięciu godzin spotkania odbyło się łącznie 6 prezentacji, nakierowanych na praktyczne aspekty zarządzania architekturą korporacyjną. Chciałbym przedstawić w skrócie poruszane podczas tego wydarzenia tematy.
Jako pierwszy wystąpił Pan Leszek Bizoń, Dyrektor Departamentu Strategii i Koordynacji IT BNP Paribas Bank Polska. Jego prezentacja dotyczyła wdrażania ładu architektonicznego w banku – oczywiście odbyło się to na przykładzie instytucji w której Pan Dyrektor pracuje. Zaprezentowane zostały powołane struktury organizacyjne, omówione zostało autorskie podejście do zarządzania architekturą, stosowane w grupie BNP Paribas Bank.
Drugie wystąpienie poprowadził Pan Maciej Osiński, główny architekt w międzynarodowych programach realizowanych w grupie ING. Maciej podzielił się ponad 6 letnimi doświadczeniami związanymi z implementacją koncepcji architektonicznych w instytucjach finansowych. Nie ukrywam, że z drżeniem serca zapowiadałem to wystąpienie – bo jako praktyk Maciej mógł wypunktować słabe punkty architektury korporacyjnej. Ale chyba nie było tak źle – bo są co prawda cienie, ale także i blaski związane z tą koncepcją.
Po przerwie kawowej Pan Paweł Kot, Dyrektor ds. Architektury IT w PZU S.A. pokazał jak połączyć “ogień z wodą” – czyli jak uzyskać efekt synergii pomiędzy koncepcjami architektonicznymi a Agile. W PZU udało się uzyskać taką synergię dla jednego z projektów, w chwili obecnej, jest to skalowane na cały obszar IT.
Pan Piotr Piskorski, Head of IT Strategy and Enterprise Architecture w Nordea Bank omówił założenia programu architektonicznego realizowanego w Jego banku. Niezmiernie ciekawe były wątki związane z zarządzaniem złożonością i próbami jej opanowania, a także kwestie wybory narzędzia informatycznego wspierającego zarządzanie architekturą korporacyjną.
Kolejną prezentację miałem przyjemność poprowadzić osobiście. Odniosłem się w niej do wykorzystania podejścia architektonicznego, przygotowanego na bazie TOGAF i ArchiMate do zwiększenia efektywności realizacji portfela programów i skrócenia time to market dla systemów informatycznych wspierających nowe produkty biznesowe (jest to szczególnie istotne w obecnych warunkach gospodarczych).
Ostatnią prezentację poprowadził Pan Dariusz Kiedrowski, senior IT Architect w Nordea Bank, Omówił on zagadnienia związane z dostosowaniem ram architektury korporacyjnej do potrzeb instytucji finansowych.
Nie ukrywam, że organizując to spotkanie bałem się 6 prezentacji zaplanowanych na 5 godzin spowoduje, że pojawią się tzw. “luźne przestrzenie czasowe”. Nic takiego jednak się nie stało – a wręcz nastąpiła sytuacja odwrotna. Regulaminowy czas spotkania okazał się niewystarczający do przedyskutowania wszystkich aspektów związanych z koncepcjami architektonicznymi… Każde wystąpienie generowało bowiem mnóstwo pytań ze strony publiczności – na które prelegenci starali się maksymalnie obszernie i dogłębnie odpowiadać.
Dlatego już teraz planując kolejne spotkanie w tym cyklu (będzie ono miało miejsce w I kwartale 2014 r.) – na pewno przewidzę więcej czasu na dyskusję :).
Oczywiście jestem otwarty na Państwa sugestie odnośnie do tematów poruszanych na kolejnym spotkaniu. A może ktoś z Państwa będzie zainteresowany wystąpieniem w roli prelegenta – serdecznie zapraszam :).
Komentarze do wpisu
Czy prezentacje będą ogólnodostępne ?
Witam,
Dziękuję za zainteresowanie, ale na chwile obecną nie przewiduję udostępnienia prezentacji.
Pozdrawiam,
Andrzej Sobczak
Rozmawiałem z kilkoma osobami uczestniczącymi w tym spotkaniu i baaaardzo pozytywnie się o nim wypowiadały :) Gratuluję pomysłu i realizacji!
Kiedy planowane jest następne takie spotkanie?
Dodaj komentarz