Ilu jest TOGAF'owców na świecie i w Polsce?
Koniec roku, to czas wszelkiej maści analiz i podsumowań. Dlatego pozwoliłem sobie również podsumować stan certyfikacji z TOGAF – zarówno na świecie jak w Polsce. Bazuję na oficjalnych informacjach podawanych przez The Open Group (informacje podawane przez nich przedstawiają stan na koniec września 2012 r., informacje na koniec grudnia dostępne będą na przełomie stycznia i lutego 2013 r.). Zgodnie z tymi informacjami na całym świecie jest 4553 osób posiadających certyfikat TOGAF 8 oraz 16.846 osób posiadających certyfikat TOGAF 9; przy czym aż 11.791 osób posiada certyfikat drugiego stopnia Level 2.
Zmianę liczby certyfikatów na świecie przedstawia wykres 1.
Drugi z wykresów przedstawia rozkład certyfikatów ze względu na kraje pochodzenia ich właścicieli. Skoncentrowano się na 10-ciu krajach, w których wystawiono największą liczbę certyfikatów. Generalnie certyfikaty są uzyskiwane w ponad 60 krajach. To, na co warto zwrócić uwagę, to istotny skok Chin – jeszcze pół roku temu nie mieściły się one w “Top 10″, a obecne są już na 7 miejscu.
Na powyższym wykresie nie ma Polski. Nie zmieściła się ona w pierwszej 10-ce. Z moich informacji wynika, że 168-miu Polaków może pochwalić się posiadaniem jednego z dwóch certyfikatów TOGAF 9 (poziom 1 lub poziom 2), co stanowi 1% całości wystawionych na świecie certyfikatów (dla porównania do grudnia 2011 roku 90-ciu Polaków posiadało jeden z dwóch certyfikatów TOGAF 9, co stanowiło 0.7% całości). 1% certyfikatów daje nam 20 miejsce na świecie.
Pewną ciekawostką, jest rozkład miast w których zdano największą liczbę egzaminów na TOGAF 9. Przoduje Londyn – 496 egzaminów, drugie miejsce ma Bangalore w Indiach (368 egzaminów), trzecie miejsce zajmują Helsinki ze 187 egzaminami.
Komentarze do wpisu
Ta statystyka wg mnie jest skorelowana z raportem ONZ - " E-Government Survey" i pokazuje dokładnie to samo, czyli które kraje to przodownicy wykorzystania nowych technologii, a które zacofane. Nie ważne czy dotyczy to biznesu czy też organizacji rządowych. Na liście powyżej pojawiają się USA, Chiny, Indie czy Francja - czyli są to kraje najbardziej "ludne" więc i odpowiednio certyfikatów będą mieć więcej. Natomiast dla mnie poziomem wykorzystania nowoczesnych technologii wyróżniają się takie kraje jak Finlandia, Holandia, i te których nie widać na rysunku powyżej czyli Szwecja, Norwegia, Lichtenstein, Szwajcaria - kraje "małoludne" a jednak posiadające stosunkowo dużą liczbę choćby TOGAFowców.
Smutne w tym jest to tak mało jest Polaków. Wynika z tego, że niezrozumienie (z tym się spotykam) roli architekta jest dość powszechnym zjawiskiem stąd "wydatki" na architekta trzeba ograniczać bo "po co to", albo co nam to da.
Cześć,
czy jesteś może w posiadaniu takich statystyk dla ArchiMate?
Pozdrawiam
Witam,
Do chwili obecnej The Open Group nie ogłosiła takich statystyk. Być może się to zmieni pod koniec stycznia - bo wówczas jest konferencja TOG w Newport Beach.
Pozdrawiam,
Andrzej
Dodaj komentarz