ArchiMate 2.0 - nowy standard modelowania architektury korporacyjnej
Konsorcjum The Open Group, odpowiedzialne za rozwój TOGAF’a, ogłosiło 31 stycznia 2012 r. wydanie najnowszej wersji języka dedykowanego modelowaniu architektury korporacyjnej ArchiMate 2.0.
W ramach moich działań w The Open Group miałem możliwość zapoznać się wcześniej z pracami nad tą wersją standardu. W stosunku do wersji 1.0 obecna edycja w większym stopniu dopasowana jest do ram architektonicznych TOGAF (w szczególności w wersji 9.x). W praktyce oznacza to, że ArchiMate 2.0 umożliwia tworzenie w pełni zintegrowanych modeli architektury korporacyjnej oraz dodatkowo reprezentację na tych modelach czynników motywujących, a także programów, projektów i ścieżek migracji. Ponadto wersja ta nakierowana jest na tworzenie modeli architektonicznych z wykorzystaniem metody tworzenia architektury będącej immanentną częścią TOGAF (tj. TOGAF ADM).
ArchiMate 2.0 składa się z:
- jądra ArchiMate,
- rozszerzeń (do modelowania motywacji oraz modelowania sposobów implementacji i migracji).
Jądro ArchiMate zawiera kilka usprawnień w stosunku do wersji 1.0. Usunięto zidentyfikowane w wersji 1.0 niezgodności, wprowadzono poprawione przykłady, do wyjaśnienia niektórych aspektów zastosowania języka wprowadzono dodatkowe opisy. Ponadto dodano dwa nowe koncepty:
- Lokalizacja: do modelowania konceptualnego punktu lub wymiaru w przestrzeni, który można by przypisać do elementów strukturalnych i, pośrednio, elementów zachowania.
- Funkcja infrastruktury: do modelowania wewnętrznego zachowania węzła w warstwie technicznej, co sprawia, że warstwa ta staje się bardziej spójna – jeżeli chodzi o sposób modelowania z pozostałymi dwoma (tj. biznesową oraz danych i aplikacji).
Rozszerzenie do modelowania motywacji (Motivation Extension) umożliwia reprezentację interesariuszy, czynników sterujących, celów biznesowych, pryncypiów i wymagań. Rozszerzenie to ma zastosowanie głównie w modelowaniu fazy wstępnej TOGAF ADM oraz do modelowania wymagań architektonicznych. Rozszerzenie to definiuje następujące koncepty:
- Interesariusz: rola osoby, zespołu lub organizacji (lub ich klas), która reprezentuje ich interesy lub problemy względem produktu architektury.
- Czynnik sterujący: coś, co tworzy, motywuje lub zasila zmianę w organizacji.
- Ocena: produkt pewnej analizy pewnego czynnika napędzającego.
- Cel: stan końcowy, jaki chce osiągnąć interesariusz.
- Wymaganie: deklaracja potrzeby, jaką musi zrealizować system.
- Ograniczenie: zastrzeżenie względem sposobu, w jaki realizowany jest system.
- Pryncypium: normatywna własność wszystkich systemów w danym kontekście lub sposób, w jaki są one realizowane.
Ponadto dla elementów motywacji zdefiniowano zestaw relacji takich jak: agregacja (dekompozycja), realizacja oraz wpływ (dodatni lub ujemny).
Rozszerzenie do modelowania sposobów implementacji i migracji (Implementation and Migration Extension) wykorzystywane jest na potrzeby zarządzania portfelem projektów, analizy luk oraz planowania przejścia i migracji. Rozszerzenie to odnosi się głównie do późniejszych faz cyklu metody TOGAF ADM (fazy E i F). Rozszerzenie to definiuje następujące koncepty:
- Pakiet Pracy: szereg akcji zaprojektowany do osiągnięcia unikalnego celu w określonym czasie.
- Przedmiot dostawy: precyzyjnie określony produkt pakietu pracy.
- Stabilizacja (Plato): relatywnie stabilny stan architektury w ograniczonym odcinku czasu.
- Luka: produkt analizy luk pomiędzy dwiema stabilizacjami.
Ponadto nowością w ArchiMate 2.0 jest program certyfikacyjny, który obejmuje certyfikację dla osób i akredytację dla kursów szkoleniowych, a także certyfikację dla narzędzi spełniających standard języka ArchiMate.
Komentarze do wpisu
Czy obszar motywacji jest "kompatybilny" z przestrzenia nazw notacji BMM? Czy to konkurencyjny do BMM model?
BMM rozwijane jest w ramach Object Management Group, standard ArchiMate jest rozwijany przez The Open Group. Niestety, pomimo, że obydwie organizacje promują standaryzację, to w praktyce okazuje się, że są to standardy niekompatybilne ze sobą. Tak więc nie ma prostego przełożenia [czy też połączenia] między BMM a rozszerzeniem Motivation w ArchiMate 2.0. Jedyne co zrobiono, to w obecnej wersji ArchiMate - zapewniono daleko idącą spójność z TOGAF'em [ale i tak nie w 100%]. Ten ostatni fakt wynika z przyjętego przez The Open Group założenia, że ArchiMate może być stosowany z innymi ramami architektonicznymi niż TOGAF i taka 100% zgodność może być ograniczeniem.
Cóż, pozostaje podejmowanie decyzji o wyborze narzędzi przed każdym projektem i dopasowywanie się do specyfiki konkretnych projektów. BMM wydaje mi się "ładniejszy" bo węższy dziedzinowo i ma "wyjścia" np. do szczegółowych modeli procesów, ale też "węższy dziedzinowo" oznacza, że samo BMM w projekcie nie wystarczy i to chyba będzie czasem jest wada, ArchiMate stanowi sobą jednak pewną spójną przestrzeń pojęciową co ułatwia modelowanie przekrojowe (a takie jest w AK). Zobaczymy co dalej...
Dodaj komentarz